Mariam oyunu nedir ? Çocuklara Zararlı mıdır ?MARIAM OYUNU, MARIAM OYUNU YASAKLANDIMI MARIAM OYUNU NEDEN YASAKLANDI 

MARIAM OYUNU HAKKINDA LÜTFEN YORUMLARI OKUYUNUZ, OYUNU OYNAYAN ARKADAŞLAR LÜTFEN YORUM YAZSINLAR

Mariam Oyununu oynayanlar lütfen yorumlarını yazsınlar.
Anne Babalar, Mariam oyunu ‘nun zararlarını bu yazımızda  sizler için kaleme aldık. Lütfen Mariam oyununun zararlarının dikkatlice okuyunuz ve bu konuda bilgi edininiz.

Yeni bir mavi balina mı? Dünya çapında yaygınlaşan, çocuk ölümlerine sebep olan “Mavi Balina” oyununa bir yenisi mi eklendi? Bu yazımı da Mariam oyununu incelemeye alıyoruz.

Mariam oyunu körfez ülkelerinde ergen çocuklar arasında yayılan yeni bir oyun korku salmaya başladı.
Mavi Balina adlı öldürücü akıma benzetilen bu yeni zincirleme oyun, “Mariam” adlı bir kız çocuk ile alakalı.
Khalil Ebrahim Al Mansouri tarafından tasarlanan oyun küçük bir kız çocuğunun kaybolması ve bunun oyuncuya bildirilmesi ile başlıyor. Eve tekrar dönebilmek için yardım isteyen Mariam oyuncuya talimatlar veriyor. Ancak oyuna başlamadan önce oyuncuların kişisel bilgileri isteniyor ve kullanıcılara “Eviniz nerede bulunur, Facebook hesabınız ne vb…” gibi kişisel sorular soruluyor. Bu süreç aynı zamanda, oynatıcının cihazınıza girmesinin bir yolu da oluyor. Oyun, bu soruları cevapladığınız takdirde bir sonraki aşamaya geçmenize izin veriyor.
Mariam Oyununu indiren veya yükleyen (apk, play store, apple store) çocuklar mahremiyetin işgal edilmesinin ardından oyun tarafından oyuncu etki altına alınmaya başlıyor.

Mariam Oyunun Zararları ;  • Bulunduğunuz konumu öğrenmesi
  • Kişisel bilgilerinize kolayca ulaşabilmesi
  • Facebook veya diğer önemli bilgilerin bulunduğu sosyal ağ hesaplarınıza ulaşabilmesi
  • Sosyal ağlara ulaşma imkanı sayesinde yakın çevreniz konusunda bilgiler edinebilmesi.
  • Piskolojik olarak çocuklara umutsuzluk ve çaresizlik baskısı uygulaması

Aynı zamanda kullanıcılara ”Katar Krizi hakkında ne düşünüyorsun?” gibi siyasi tutumlar hakkında da kritik sorular soran oyun, ülke genelinde muhalif gruplar arasında da gerginlik yarattı. Bu tartışmalar üzerine oyunun tasarlayıcısı Khalil Ebrahim Al Mansouri, (Khalil Ebrahim Al Mansouri Kimdir >“Oyun sadece eğlence amaçlıdır. Söz konusu soru ise sistem tarafından yanlışlıkla eklendi” açıklamasını yaptı.

Anne, babalar çocuklarının odalarında sokaklardan daha güvende olduğunu düşünseler de çocuklarının bilgisayarın başında; internet dünyasında gerçeklik algısını kaybederek hipnoz olma ihtimalinden haberdar değiller.

Özellikle ergenlik çağındaki çocuklar kendilerini kanıtlama uğruna hayatlarını tehlikeye atabilecek bir şekilde hareket ediyorlar. İşte bu “talimatlarla ilerleyen” oyunlarda da, çocukların kendilerini kanıtlama ihtiyacından faydalanıyor.

Devlet yetkileri tarafından acilen gerekli önlemler alınmalı ve aileler uyarılmalıdır.
Oyuncuları psikolojik etki altına alarak intihara sürükleyen bu tarz oyunlara karşı ebeveynler daha fazla dikkatli olmalıdır.

18 thoughts

 1. Arkadaşlar ben oyunu daha yeni bitirdim videosunuda çektim ve da 11 yaşındayım yani facebook gibi şeyler ev konumu vb. Şeyler istemiyor. Kanalım oog ömer cem bakabilirsiniz isim istedi doğru ama ben şehmuz yazdım ve ismimi ögrenemedi. Oyun bana göre hiç zararı yoktur sadece biraz korku var hayalet vb. Sesleri geçiyor ama oyun sadece bulmaca ve akıl oyunudur.

  1. Daha bugün haberlere çıktı çıkma sebebi ise daha 9 yaşındaki çocuğu intihara sürüklemesi

  2. Sen öyle yaparak kendini akıllı mı sanıyorsun ablacım onlar zaten öğrenecek bilgileri sen daha oyunu oynarken öğrenmişlerdir benden sana tavsiye o oyunu hemen sil psikolojik-ruhsal bozukluk yaşama başka oyunlar oyna güzel Kardeşim

 2. Bu oyunu oynadım fazla korkmadım ama bana
  Gerginlik yarattığı için oyunu silmek zorunda kaldım.
  Ve oyunun sonunda size numara veriyor. Ben aradım sonra telefonu açtı.
  Ve şarkı söyledi sonra bağırdı ve bende böylece gerildim ve korktum.
  Ve benimle uğraşıyor arıyor,mesaj atıyor ve benimle uğraşmasın diye telefonunu kırmak zorunda kaldım.(ARKADAŞLAR SAKIN SİZ YAPMAYIN BAŞINIZA BİRŞEY GELMENİZİ İSTEMİYORSANIZ LÜTFEN YAPMAYIN)

 3. ben bu oyunu oynuyordum ve fazla gerilim içeriyo kendimi iyi hissetmiyorum lütfen kimse yüklemesin

 4. la ne akdar korkak bir ulkede yasiyoruz oyunda bilgi istemiyorlar hocde korkunc degil 3 saattir kiz bos bosuna konusuyordu oyunda bende sikildim sildim

 5. Arkadaşlar… Bu oyun da size numara veriyor. Ben aradım… Ve bir kere aramamla bana hergün mesaj gönderiyor…. Çok korkuyorum… Hiç kimseye söyleyemiyorum… Birkez elime jilet alıp ayna karşısında elimi kesicektim… Son anda amcam kurtardı…

 6. Arkadaşlar ben bu oyunu biliyorum.Oyun sizden adınızı istiyor fakat sosyal medya gibi hesaplarınızı vb. şeyleri istemiyor.Sadece 9-10 yaşındaki çocuklarınıza ve o yaşın altındaki çocuklarınıza oynatmayın çünkü sesler o yaştaki çocuklarınıza korkunç gelebilir yada hep aklında o sesler tekrardan gelebilir.Bu oyunu kötülemek gibi bir niyetim yok arkadaşlar.Ama gelçekten ve gelçekten 9-10 yaş altındaki çocuklarınıza oynatmayın!Oyunun sesleri onlara zarar olarak yani korkutabilir sadece bu oyunu 11-12 yaşında olanlara oynatmanız daha iyi olur.YOUTUBE KANALIM: Amaçsız Oyuncu abone olursanız sevinirim 🙂

 7. ben oyunu oynadım ama hiç de bilgilerimi falan sormadı ve hala diriyim ve oyunda intihara sürükliyecek bi unsur yok yalancılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.